Niezależnie od tego, czy chcesz przygotować specjalną przekąskę, czy pyszny dodatek do posiłku, domowy pasztet można przygotować na wiele sposobów. Najlepszą rzeczą w robieniu własnego pasztetu jest to, że jest on szybki i łatwy do wykonania. Możesz użyć różnych rodzajów mięsa, drobiu, warzyw lub ryb i możesz go przechowywać przez długi czas.
Pierwszym krokiem w robieniu pasztetu jest oczyszczenie i pokrojenie wątroby i cebuli. Możesz użyć robota kuchennego lub blendera, aby zmiksować wątróbkę i cebulę razem. Po uzyskaniu wszystkich składników, można je umieścić w hermetycznie zamkniętym pojemniku. Możesz również zamrozić mieszaninę, ponieważ będzie ona bardzo dobrze przechowywana przez okres do trzech miesięcy.
Gdy masz już gotową mieszankę, możesz dodać masło i dobrze ją wymieszać za pomocą blendera lub miksera. Możesz również dodać odrobinę soku z cytryny lub octu, jeśli chcesz. Może to pomóc zapobiec przyklejaniu się pasztetu do boków pojemnika. Możesz również dodać trochę dodatkowego pieprzu, jeśli chcesz.
Możesz podawać swój pasztet z cienko pokrojonym chlebem lub krakersami. Możesz również położyć go na wierzchu pokrojonych w plasterki ogórków. Dobrze komponuje się również z świeżymi warzywami. Możesz również zrobić z niego mus, dodając ubitą śmietanę lub ubite białka. Możesz użyć świeżych ziół, aby nadać pasztetowi szczególny aromat.
Jeśli chcesz nadać pasztetowi dodatkowy smak, możesz dodać trochę chili, sosu sojowego lub papryki. Smak pasztetu wzrośnie w miarę starzenia się w lodówce. Można go również wykorzystać jako nadzienie do pasztetów. Pasztet można przechowywać w szklanej lub ceramicznej misce. Pasztet powinien być przechowywany w lodówce przez co najmniej dwie godziny. W lodówce stwardnieje, dzięki czemu łatwiej będzie go podawać.
Pasztet jest również świetnym dodatkiem do kawy, herbaty, a nawet chleba żytniego. Można go przyrządzić z wątróbki drobiowej, wołowej, a nawet polędwicy wieprzowej. Do pasztetu można dodać bekon, aby uzyskać dodatkową warstwę tłuszczu. Trochę dodatkowej brandy może również dodać trochę dodatkowego smaku. Możesz również użyć suszonej żurawiny dla odrobiny kwasowości.
Gdy pasztet jest gotowy, możesz umieścić go w pojemniku lub torbie z zamkiem błyskawicznym. Możesz go przechowywać w lodówce do pięciu dni lub w zamrażarce do trzech miesięcy. Możesz również przechowywać go w szczelnym pojemniku, aby zachować świeżość do jednego miesiąca.
Jeśli nie chcesz używać blendera lub robota kuchennego do przygotowania pasztetu, możesz go również przygotować w naczyniu do terrin. W ten sposób uzyskasz rustykalny, pastowaty i teksturowany pasztet. Jeśli nie masz patelni do terriny, możesz użyć zwykłej bochenkowej patelni. Możesz również wyłożyć patelnię folią plastikową, aby ułatwić wyjęcie pasztetu, gdy już stwardnieje.
Podobne tematy